Přeskočit na obsah

Tvorba webu ve WordPressu: výhody, nevýhody a postup krok za krokem

Na zemi je aktuálně víc webů na WordPressu než koček! V jednom z celosvětově nejoblíbenějších redakčních systémů lidé do letoška (2024) vytvořili víc jak 800 milionů webů. Uživatelé WordPress milují, protože je uživatelsky přívětivý, s nespočtem bezplatných šablon a pluginů. V článku se podíváme na výhody i nevýhody WordPressu a ukážeme si postup, jak na něm vytvořit první web.

Co je WordPress a k čemu slouží

WordPress je redakční systém pro tvorbu webových stránek a správu jejího obsahu. Je zdarma. Jde o open source řešení (s volně přístupným zdrojovým kódem) a za zhruba 20 let existence se kolem něj vytvořila obrovská komunita nadšenců, kteří pro WordPress stále vytváří volně dostupné šablony, pluginy a další vychytávky.

Web na WordPressu vytvoříte i s minimální, ne-li nulovou znalostí kódování, a proto je oblíbený zejména mezi:

  • blogery,
  • kreativci prezentujícími svá portfolia,
  • živnostníky, malými a středními firmami,
  • menšími e-shopy.

Jak začít používat WordPress

Abyste WordPress mohli začít používat pro svůj web, potřebujete webhosting a doménu. Poté WordPress na svůj hosting nainstalujete a můžete se pustit do tvorby webu. 

Díky popularitě WordPressu je dnes spousta hostingů upravena tak, abyste do nich WordPress nainstalovali na pár kliknutí. I u nás seženete speciální balíček 2v1 hosting a WordPress. Instalace WordPressu je otázkou několika minut a nepotřebujete k tomu IT znalosti. Proces je stejně jednoduchý jako například registrace na e-shopu. 

Pokud váš hosting na WordPress připravený není, je proces složitější. Vyžaduje například vytvoření SQL databází nebo ruční nahrávání dat WordPressu do kořenového adresáře webu. Vřele doporučujeme vybrat si hosting, který s WordPressem pracovat umí.

Výhody WordPressu

  1. WordPress je uživatelsky velmi přívětivý. Web v něm vytvoří i úplní začátečníci nepolíbení kódováním. Stačí, když si zvolíte jednu ze stovek šablon a poté prvky libovolně přidáte nebo přemístíte na principu drag-and-drop (přetažení kurzorem). Administrace má intuitivní uživatelské rozhraní, které je navíc dostupné i v češtině. Těm, kdo si chtějí web více vyladit pomocí vlastního kódu, nechává WordPress dveře otevřené.
  1. WordPress má komunitu tisícovek příznivců, kteří pro něj stále vytváří nové a zdarma dostupné funkce ve formě pluginů. Většinu z nich přidáte na svou stránku na pár kliknutí. Chcete mít na webu třeba fotogalerii ve formě koláže? Najdete pro to desítky pluginů. Díky velké popularitě také snadno seženete návody, rady a tipy od zkušených tvůrců a velké množství nástrojů můžete s WordPressem propojit (například Facebook, Google apod).
  1. Ve WordPressu vytvoříte téměř jakékoliv stránky. Od jednoduchých prezentací o jedné nebo dvou stránkách přes firemní web s desítkami podstránek po e-shop se stovkami produktů. 
  1. Do WordPressu můžete nainstalovat pluginy, které vám pomůžou se SEO optimalizací. Oblíbený je například Yoast SEO, který mimo jiné pomáhá s výběrem klíčových slov a optimalizací titulků.

Nevýhody WordPressu

  1. I když je WordPress intuitivní a web v něm vytvoří kdokoliv, tak pokud z něj chcete dostat maximum, bez kódování se neobejdete. Jakmile se váš web rozroste a budete potřebovat specifické funkce, je možné, že pro ně plugin nenajdete. Nebo už budete mít nainstalovaných tolik pluginů, že si budou vzájemně překážet či zpomalovat web, protože provádějí podobné nebo konfliktní operace. Na druhou stranu dnes existuje spousta WordPress developerů, kteří vám funkce nakódují na zakázku.
  1. Zmiňovali jsme, že WordPress je vhodný pro e-shopy, ale pořád není tak vyladěný jako specializované e-shopové platformy. V těch spoustu každodenních procesů vyřešíte rychleji a od začátku mají vestavěné funkce například pro propojení s expedičními firmami, skladovým systémem nebo automatické odesílání transakčních e-mailů.
  1. WordPress sice poskytuje řadu funkcí pro zvýšení bezpečnosti vašeho webu, ale na rozdíl od jiných redakčních systémů si u něj musíte část zabezpečení pohlídat sami. Pokud to neuděláte, hrozí, že toho využijí kyberútočníci, kteří se velmi rychle dozvědí, pokud například některý plugin obsahuje bezpečnostní díru. Snadno pak napadnou všechny weby, které děravý plugin používají.
Výhody a nevýhody WordPressu
PlusyMínusy
Je zdarmaNepředvídatelné náklady s růstem (například prémiové šablony, pluginy nebo úpravy od vývojářů) 
Nevyžaduje nutně znalosti kódování a je uživatelsky přívětivýNeobsahuje funkce specializovaných redakčních systémů (např. pro e-shopy)
Má k dispozici tisíce pluginů a návodůNáročnější údržba (např. aktualizace, zálohování a udržování přehledu o funkčnosti využívaných pluginů) 
Vhodný pro většinu typů webůSami si hlídáte zabezpečení
Vestavěné funkce a pluginy usnadňují SEOKvůli své popularitě bývá oblíbeným cílem hackerů

Jak pomocí WordPressu vytvořit první web

Než publikujete první stránku webu, musíte vyřešit pár technických kroků a vytvořit samotný obsah – podobně jako u jiných redakčních systémů. Takto vypadá tvorba webu ve WordPressu krok za krokem:

1. Pořízení hostingu a domény

Doména je jméno vašeho webu, které uvidíte v URL adrese, a hosting je pronajaté místo na serveru, kde budou data vašeho webu uložená. Od poskytovatelů hostingu obvykle seženete obojí naráz. Jak už jsme zmiňovali v úvodu, doporučujeme vybrat hosting, který ja na WordPress připravený, výrazně to usnadní instalaci.

U nás pořídíte specializovaný 2v1 hosting pro WordPress. Vyjde jen na pár desítek až stovek korun měsíčně a umožňuje vybrat si, jestli nainstalujete WordPress v tzv. vanilla verzi nebo v Active24 verzi s AI asistentem. Jakmile máte vše pořízené, WordPress nainstalujete snadno z administrace.

Náhled jednoho z počátečních kroků při instalaci WordPressu Active24 s AI asistentem. Výběr zaměření webu.
Náhled jednoho z počátečních kroků při instalaci WordPressu Active24 s AI asistentem.

2. Vyberte si variantu Vanilla nebo s AI asistentem

V naší administraci najdete dvě verze WordPressu, které můžete instalovat na svoji doménu. Active24 edice obsahuje šablonu Extendable a několik námi předinstalovaných pluginů. Jedním z nich je i Extendify WordPress Onboarding and AI Assistant. Díky tomuto pluginu získáte šikovného AI asistenta.

Výběr mezi AI edicí nebo vanilla edicí WordPressu
Vyberte si mezi Active24 edicí nebo čistou instalací WordPressu.

Co získáte s AI asistentem

  • Vytvoří za vás strukturu a obsah stránky: Uveďte, pro jaký typ podnikání chcete vytvořit web, jaký je jeho účel (prodej, blog atd.), vyberte design. Asistent vám doporučí, jaké stránky by na vašem webu měly být a napíše texty podle vašeho zadání (promptu).
  • AI Chatbot přímo v administraci WordPressu: Zeptej se AI na cokoliv přímo během upravování vašeho webu.
  • Asistent webu: Provede vás jednotlivými milníky, které je potřeba udělat k publikaci webu. Na základě vašeho webu vám navíc doporučí, jak stránky můžete vylepšit.
  • Překladač a editor textu: Nechte asistenta přeložit nebo jakkoliv upravit vaše texty na pár kliků.
Příklad úprav textu s AI asistentem
Příklad úprav textu s AI asistentem.

Jak funguje tzv. Vanilla verze

Zvolit můžete samozřejmě i tzv. Vanilla vezi. Tím získáte čistou instalaci nejaktuálnější verze WordPressu stahovanou přímo z repozitáře WordPressu. Tuto verzi si vyberte, pokud chcete instalovat vlastní témata a vlastní pluginy a mít plnou kontrolu na tím, co web obsahuje.

3. Vyberte si vhodnou šablonu nebo využijte AI asistenta

Tvorbu webu začněte tím, že z nabízených šablon vyberte tu, která nejlépe odpovídá budoucímu obsahu vašeho webu. V šablonách můžete filtrovat například podle typu vašeho webu (např. blog, e-shop, portfolio, firemní prezentace…) i oboru (služby, agentury, e-shopy apod.).

Šablon jsou ve WordPressu tisíce a můžete je změnit i později. Jen si dejte pozor na to, že pokud už máte web naplněný obsahem, může změna šablony některé prvky rozhodit. Dejte si proto na výběru šablony hodně záležet — každou si můžete nejprve prohlédnout ve zkušební verzi, proklikat a přečíst si o jejích různých prvcích, takže máte na základě čeho vybírat.

Náhled šablony pro WordPress
Při výběru šablony si můžete prohlédnout ukázku i vyzkoušet různé barevné kombinace.

TIP: Pokud použijete AI asistenta, vytvoří vám šablonu a strukturu webu na míru. S tvorbou stránek tak nezačínáte na zelené louce a tím se tvorba webu výrazně zrychlí.

4. Nainstalujte základní pluginy

Ať už si nainstalujete vanilla verzi nebo verzi WordPressu od Active24, obsahují pluginy Akismet, který slouží jako ochrana přes spamem a boty, a Hello Dolly, který slouží spíš jako příklad, jak jednoduchý plugin může fungovat.

V rámci WordPress edice Active24 jsou k dispozici také pluginy pro funkce spojené s SEO optimalizací All in One SEO a MonsterInsights.

Popřemýšlejte, jaké funkce budete pro svůj web potřebovat, prolistujte si katalog oblíbených pluginů a nainstalujte ty, které vám padnou do oka. Ale nepřehánějte to, ať svůj web nepřehltíte a pluginy se vzájemně nezačnou rušit.

4. Proveďte základní nastavení

V nastavení redakčního systému si vyladíte zákulisí webu podle svých představ. 

Nastavte si zejména:

  • titulek webu,
  • logo,
  • ikonu webu,
  • která stránka bude sloužit jako homepage,
  • permalinky (tedy podobu URL adresy vašich stránek).

Nastavení si důkladně projděte a vylaďte si vše podle toho, jak si svůj vysněný web představujete.

5. Začněte s tvorbou stránek a menu

Než se do tvorby jednotlivých stránek pustíte, promyslete si jejich strukturu. Ať dává smysl z hlediska logické posloupnosti a návštěvník se na webu vyzná. Pomůžou vám v tom wireframy neboli nákresy stránek. O tom, jak je vytvořit a jak s nimi pracovat jsme napsali článek.

Se strukturou budete mít o něco méně práce, když:

  • vyjdete z navržené struktury, která je součástí šablon (například textové bloky budou logicky navazovat a výzva k akci bude v závěru stránky),
  • využijete pro tvorbu stránek AI asistenta, který je součástí našeho balíčku 2v1 WordPress s hostingem.

V redakčním systému můžete přidat libovolné množství stránek v sekci Pages/Stránky a také si vyberete, které z nich chcete umístit do horního menu/navigace.

Vylaďte podobu stránek podle svých představ, vložte texty, obrázky, a jakmile budete spokojení, stránky publikujte.

6. Začněte s propagací webu

Teď už se zbývá postarat o to, aby se lidé o vašem webu dozvěděli

  • Nahrajte URL svého webu do Google Search Console.
  • Vytvořte pro svůj web profily na sociálních sítích a pravidelně publikujte zajímavý obsah.
  • Vytvořte si firemní profil na Googlu a web na něm zmiňte, ať si vás snadno najdou potenciální zákazníci z vašeho okolí.
  • Vložte URL svého webu například do podpisu svého e-mailu a na další relevantní místa, kde jste s potenciálními návštěvníky v kontaktu.

TIP: Přečtěte si o dalších způsobech, jak propagovat svůj web.

Začít s WordPressem je snadné

Tvorba webu ve WordPressu je hračka, ale spoustu kroků si ještě více usnadníte díky našemu balíčku 2v1 WordPress s hostingem

  • Hosting je na WordPress připravený a rychle ho nainstalujete.
  • Díky AI asistentovi ušetříte hodiny práce během tvorby stránek.
  • Vyřešíme za vás automatické zálohování.
  • Získáte k dispozici neomezený počet e-mailů, FTP a databází.

WordPress s AI asistentem si taky můžete bezplatně vyzkoušet. Stačí zadat e-mail a na 14 dní vám zpřístupníme demo stránku, kde můžete testovat, co všechno AI asistent zmákne. 

Náhled úvodní stránky dema WordPressu s AI

Vyzkoušet demo