Přeskočit na obsah

Proč váš web potřebuje webhosting a jak vybrat ten pravý

Při rozjíždění vlastního webu se neobejdete bez dvou věcí. Hostingu a domény. Dnes vám povíme o tom prvním. Vše, co se na vašem webu nachází, musí být někde uložené – a právě k tomu slouží webhosting. Správný webhosting poznáte podle toho, že je kvalitně zabezpečený, běží rychle a bez výpadků a provozovatel vám v případě potřeby vždy podá pomocnou ruku. V článku vysvětlujeme, jak webhosting funguje a jak vybrat ten pravý.

Co je webhosting a k čemu slouží

Všechny prvky, ze kterých se skládá váš web, musí být někde uložené. K tomu slouží webhosting – prostor na výkonném serveru, který běží 24 hodin 7 dní v týdnů a díky kterému jsou vaše stránky dostupné nonstop. 

Mít vlastní server pro provoz webu je nákladné na implementaci, zabezpečení, provoz i údržbu. Většina provozovatelů webů nemá tuto technologii k dispozici a raději využívají webhosting.

Webhosting si představte jako pronájem bytu. Provozovatel vám poskytne část svého serveru, na kterém váš web poběží. Podobně, jako když si pronajmete byt u majitele domu. Nemusíte řešit nastavení, provoz a údržbu serveru, to vše zařídíme my. Vy jen platíte „nájem“ a váš web má kde bydlet.

Rozdíly mezi webhostingem a doménou

Přestože webhosting a doména označují jinou část webu, v praxi se často zaměňují. Tak to pojďme jednou provždy rozseknout.

Zatímco webhosting už jsme si vysvětlili (pronájem místa na serveru pro provoz webu), doména neboli doménové jméno označuje adresu, podle které se návštěvníci na váš web dostanou. Vaše doména může znít například www.obchudek.cz.

Webhosting i doménu si tvůrci webů typicky pořizují současně. Také u nás vám spolu s hostingem zprostředkujeme i doménu. Stačí, když si vyberete volné doménové jméno, a vše zařídíme.

TIP: Přečtěte si, co potřebujete vědět o registraci domény.

Při výběru hostingu se zaměřte především na výkon serveru

Než se pustíte do výběru hostingu, ujasněte si, na jakou návštěvnost váš web cílí. Čím vyšší návštěvnost, tím vyšší výkon musí server mít. Zamyslete se nejen nad tím, jaký výkon potřebujete teď v začátcích, ale také jaký budete potřebovat do budoucna

Chcete mít jenom blog nebo portfolio, kde očekáváte desítky návštěv denně, nebo zakládáte e-shop, který chcete v budoucnu rozjet a přitáhnout stovky, tisíce zákazníků? Pokud plánujete růst, bude potřeba zvolit hosting, který to ustojí, a s tím přichází i vyšší nároky na výkon serveru.

Sdílený hosting, VPS nebo dedikovaný server?

Sdílený hosting, VPS a dedikovaný server jsou tři různá řešení pro provoz vašich webových stránek. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Sdílený hosting – Nejjednodušší a nejlevnější varianta. Váš web sdílí výkon (procesor, paměť) jednoho serveru s dalšími uživateli. Je to skvělé pro menší projekty, osobní weby, blogy nebo firemní prezentace, které nemají masivní počet návštěvníků. Výhodou je snadné použití – o technickou správu serveru se stará poskytovatel, takže se nemusíte zabývat žádnými složitostmi. Pokud ale ostatní weby spotřebují více prostředků, váš web tím může trpět.

VPS (virtuální privátní server) – Získáte svůj vlastní oddělený prostor na serveru, který vám poskytuje větší výkon a kontrolu než sdílený hosting. Ale pozor: veškerá správa a nastavení serveru jsou na vás. Proto je VPS vhodné řešení pro ty, kdo mají vlastního správce serveru (admina) nebo dostatečné technické znalosti, aby si server mohli sami nakonfigurovat a udržovat.

Dedikovaný server – Celý server je jen pro vás. Získáte maximální výkon, flexibilitu a žádné sdílení zdrojů. Toto řešení je ideální pro velké projekty, kde je klíčová rychlost a spolehlivost, nebo pro firmy, které chtějí plnou kontrolu nad svými daty. Bude vám vyhovovat také, pokud potřebujete provozovat náročnější aplikace, než jsou jen statické webové stránky. Konfiguraci serveru nastavíme podle vašich požadavků a potřeb.

Obecně lze říci, že:

  • pro začínající web a provoz bez starostí je vhodný sdílený hosting,
  • chcete-li mít server pod kontrolou a máte v týmu vlastního administrátora, přijde vám vhod VPS (virtuální privátní server).
  • a pokud chcete být 100% nezávislí a mít k dispozici vysoký výkon i profesionální podporu, potřebujete dedikovaný server.

Všechny tři možnosti si pro lepší představu probereme podrobněji. 

1. Sdílený webhosting 

Nejoblíbenější a nejdostupnější forma hostingu. Sdílený hosting funguje tak, že poskytovatel webhostingu provozuje na jednom serveru více webů, které se dělí o kapacitu a výkon serveru.

VýhodyNevýhody
Nízká cena

Hostingové balíčky můžete snadno škálovat

Nastavení a průběžnou údržbu zařídíme my
Nižší kapacita úložiště

O server se dělíte s dalšími weby, takže výkon serveru se mezi všechny rozděluje dle aktuálních potřeb

Nižší možnosti individuálního nastavení a přizpůsobení

Sdílený webhosting je vhodný pro:

  • malé osobní weby a portfolia,
  • weby menších a středních firem,
  • menší e-shopy.

Sdílený hosting naopak není vhodný pro weby vyžadující vysokou dostupnost – například e-shopy, zpravodajské weby nebo weby s nárazovými špičkami návštěvnosti. 

Chápeme ale, že v případě výjimečné nárazové zátěže nemá smysl platit výkonné řešení po celý rok. Proto se s vámi rádi dohodneme na individuálním navýšení. Třeba když dvakrát ročně vypustíte speciální kolekci zboží, kvůli kterému vám na chvíli skokově vzroste návštěvnost.

TIP: Pro e-shopy obecně doporučujeme začít rovnou dedikovaným serverem. Ten si lépe poradí s výkyvy návštěvnosti během slevových akcí a nákupních sezón.

2. Virtuální privátní server (VPS)

Virtuální server je rozdělený do několika částí, které jsou vzájemně nezávislé a mají vlastní kapacitu a výkon. Vy si tak pronajímáte jednu z těchto částí.

Díky tomu na váš web nemají vliv další weby na serveru a hosting máte kompletně pod svojí kontrolou. K provozu ale potřebujete vlastního administrátora, který se vám o server postará.

VýhodyNevýhody
Vyšší výkon než u sdíleného hostingu

Přijatelná cena (cena VPS se pohybuje od vyšších stovek po nižší tisíce měsíčně)

Nad serverem máte plnou kontrolu (vlastní root přístup) 
Administraci si zajišťujete sami

Vyžaduje technické know-how

Vyžaduje aktivnější údržbu (na rozdíl od sdíleného webhostingu máte chod VPS pod kontrolou vy)

Složitější přechod ze sdíleného hostingu

Virtuální privátní server je vhodný pro:

  • weby, e-shopy či jiné aplikace firem, které mají v týmu vlastního administrátora.

3. Dedikovaný server

Pro všechny, kdo se neradi dělí, je tu dedikovaný server. V tomto případě si pronajmete celý server jen pro sebe. Dedikovaný server je vhodný především pro e-shopy, robustní online aplikace a weby s vysokou návštěvností.

VýhodyNevýhody
Vysoký výkon

Nad serverem máte plnou kontrolu

Nastavení a údržbu serveru za vás zařídíme my
Vysoká cena (tisíce až desítky tisíc měsíčně)

Dedikovaný server je vhodný pro:

  • velké korporátní weby,
  • e-shopy,
  • on-line cloudové aplikace.

Webhostingový slovníček

Během výběru hostingového řešení se setkáte se spoustou pojmů, které jste předtím možná neznali. Připravili jsme pro vás slovníček, díky kterému se lépe zorientujete.

Diskový prostorÚložiště serveru. Udává maximální množství dat, které můžete na hosting nahrát.
RAMPaměť serveru, která ovlivňuje výkon a rychlost webu.
Záloha datProces, díky kterému můžete obnovit data na webu v případě, že o ně přijdete.
DoménaAdresa vašeho webu. 
E-mailové adresyPřed pořízením hostingu si pohlídejte, kolik e-mailových adres na něm můžete provozovat.
FTPFile transfer protocol neboli protokol používaný pro přenos souborů vašeho webu na diskový prostor u poskytovatele hostingu.
Množství webůPoskytovatelé nabízí různé varianty hostingů podle toho, kolik na nich chcete provozovat webů.
Kontrola nad serveremPokud máte nad serverem kontrolu (například u VPS), můžete na něj instalovat vlastní aplikace nebo spravovat pokročilá nastavení.
Redakční systémNástroj, ve kterém budete spravovat obsah webu (jako je třeba WordPress). Poskytovatelé ho často nabízí spolu s hostingem.
Migrace datProces převádění dat již existujícího webu na nový hosting.
SSD diskHardware, na který server ukládá data. Oproti starším HDD diskům jsou SSD disky rychlejší a spolehlivější.

Pokud si čímkoliv nebudete vědět rady, nebojte se obrátit se na naši zákaznickou podporu. Poradí vám například s tím, kolik RAM bude váš web pro hladký chod potřebovat.

Na co dalšího se při výběru hostingu zaměřit

Výkon je sice základ, ale jsou tu i další důležité parametry a služby jako rychlost, zabezpečení nebo pomocná ruka v případě potíží. Před pořízením hostingu proto zjistěte, jak k těmto položkám poskytovatel přistupuje.

Rychlost webhostingu
Před výběrem hostingu kontaktujte provozovatele, popište svůj web a nechte si doporučit vhodné řešení. Ukazatele, které vám napoví, že provozovatel nabízí dostatečně rychlý webhosting, jsou:

  • SSD disky na serveru,
  • dostatečně rychlé a stabilní připojení s neomezenou šířkou pásma,
  • provozuschopnost serveru (žádný server nemůže běžet 100 % času kvůli údržbě, ale měl by se k tomuto číslu blížit).

Pamatujte ale, že pomalé načítání může způsobovat zastaralý kód nebo pluginy.

Zákaznická podpora
Technická podpora je klíčová, hlavně při nečekaných problémech. Vyberte si provozovatele s podporou dostupnou 24/7 přes kanály, které vám vyhovují (telefon, chat, e-mail).

Zabezpečení serveru
Při výběru se zajímejte o to, jak je postaráno o bezpečnost serverů a hostovaných webů. Zjistěte si, jak probíhá zálohování a obnova dat, jestli má server ochranu proti DDoS útokům nebo jak jsou chráněna uložená data.

U nás je samozřejmostí pravidelná aktualizace infrastruktury, bezpečnostní monitoring a DDoS ochrana. Více o zabezpečení VPS se dozvíte zde, pro více o dedikovaných serverech klikněte sem.

Provozovatelé často nechtějí přesné informace o zabezpečení svých serverů zveřejňovat, aby nevyzradili své metody potenciálním útočníkům. Proto si vyberte prověřeného provozovatele, který na trhu působí dlouho, má kvalitní reference a nemá za sebou skandály s úniky dat svých klientů.

Shrnutí a pár tipů na závěr

Když rozjíždíte web a vybíráte hosting, měl by být hlavním kritériem výkon. Čím větší projekt chystáte a čím více návštěvníků očekáváte, tím vyšší výkon potřebujete. 

A než si hosting finálně vyberete, zjistěte si také, jak je na tom s rychlostí, zabezpečením a zákaznickou podporou. 

Na svých serverech hostujeme tisíce webů a rádi se postaráme i o ten váš. Pokud navíc začínáte se sdíleným hostingem, dáme vám 50% slevu na první rok používání u všech základních balíčků.