Přeskočit na obsah

K čemu slouží SSL certifikát a proč se bez něj weby neobejdou

Zkoušeli jste někdy otevřít webovou stránku, ale prohlížeč vám doporučil na ni nechodit, protože připojení není soukromé? Takový web pravděpodobně neměl platný SSL certifikát. Ten je dnes nutností pro všechny weby – chrání vás i vaše návštěvníky před hackery, nerozjedete bez něj e-shop a zlepšuje vaši pozici ve vyhledávačích. Podrobně SSL certifikáty rozebíráme v článku.

Co se dozvíte:

Jak funguje SSL certifikát 

SSL certifikát je bezpečnostní služba, která umožňuje šifrované spojení s vaší webovou stránkou. Zajišťuje bezpečnou cestu mezi internetovými prohlížeči vašich návštěvníků a vaším webovým serverem, takže všechna přenášená data zůstanou skrytá.

Co to znamená v praxi? Když návštěvníci vyplní na vašem webu svůj e-mail, přihlašovací heslo nebo třeba číslo platební karty, všechny tyto informace putují z jejich prohlížeče na váš webový server. Ví o tom i hackeři, kteří se dennodenně snaží přenášená data podchytit. 

Ukrást data z webu bez SSL certifikátu zvládne i hacker začátečník. Ale pokud web SSL certifikát má, data se z něj odesílají v zašifrované nečitelné podobě a útočníci je zneužít nemohou. Díky SSL jsou data nečitelná, zamčená a přístup k nim má pouze jejich zamýšlený příjemce. Hackeři tak nemohou data číst ani s nimi manipulovat.

Web s SSL certifikátem poznáte tak, že jeho URL adresa začíná HTTPS://, a ne pouze HTTP://. Kromě toho některé prohlížeče zobrazí vedle adresy zabezpečeného webu symbol zámku.

5 důvodů, proč je SSL certifikát nezbytnost

SSL certifikáty jsou povinností pro všechny weby, které zpracovávají jakákoliv data svých návštěvníků –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ i když třeba jen vyplní e-mail nebo jméno do kontaktního formuláře. Pokud SSL certifikát nemáte, negativně to ovlivní návštěvnost i vyhledávání vašeho webu. Je to zejména z těchto důvodů:

1. Bezpečnost dat

SSL certifikát je nutností pro všechny weby, které mají:

  • e-shop – při nákupu na e-shopu vyplňuje zákazník citlivé údaje, jako je adresa, e-mail nebo údaje platební karty – e-shopy bez SSL certifikátu jsou proto hotovými švédskými stoly pro hackery,
  • přihlašování – pokud má váš web zónu, do které se návštěvníci přihlašují jménem a heslem, SSL certifikát tyto údaje ochrání – útočníci se do zóny nenabourají a nebudou moci uniklá hesla návštěvníků testovat na jiných stránkách, aby se vkradli do jejich dalších účtů,
  • formuláře – pokud na webu například prezentujete svůj byznys a klienti se vám ozývají přes kontaktní formulář, SSL certifikát ochrání data, která do nich vaši zákazníci vyplňují.

2. Důvěra návštěvníků webu 

Když návštěvníci přijdou na váš web, automaticky očekávají, že je bezpečný a chrání jejich data. Očekávají to i internetové prohlížeče. Po příchodu na stránku bez SSL certifikátu většina prohlížečů ukáže návštěvníkům varování, že web není bezpečný. To se výrazně podepíše na návštěvnosti – většina lidí si návštěvu stránky rozmyslí.

Ukázka hlášky, kterou internetový prohlížeč ukáže uživateli, který navštíví stránku bez SSL certifikátu.
Takto může vypadat varování prohlížeče při návštěvě webu bez SSL certifikátu.

3. Splnění norem⁠⁠⁠⁠

SSL certifikát je povinný pro firmy a organizace, které musejí splňovat normy spojené s ochranou soukromí. Jde například o standardy platebních karet (PCI/DSS). Bez SSL certifikátu nebudete moci svůj web propojit s platební bránou. 

4.  Lepší pozice ve výsledcích vyhledávání – SEO

Google a další vyhledávače preferují stránky s SSL certifikátem a umísťují je ve vyhledávání na vyšší pozice. Takže si díky SSL pojistíte, že návštěvníci váš web snáze dohledají.

5. Rychlost načítání webu

SSL certifikát zkracuje načítání vašeho webu na počítačích a telefonech. Díky tomu je uživatelská přívětivost vašeho webu o level výš.

Jak získat SSL certifikát

SSL certifikát by vám měl automaticky nabídnout váš poskytovatel webhostingu, v základní variantě je většinou již v ceně hostingu a není nutné ho dokupovat. Pouze pokud byste chtěli například další klíče pro své subdomény.

Poskytovatelé hostingů obvykle spolupracují s certifikačními autoritami, přes které vám SSL certifikát zařídí. Certifikát si můžete pořídit také přímo od certifikační autority, ale tato možnost bývá výrazně dražší a nemáte k ní doplňkové služby jako podpora nebo obnovení certifikačního klíče.

Jestliže provozujete web, který SSL certifikát nemá, obraťte se na poskytovatele libovolného hostingu – certifikát si od něj pořídite, i když máte web na vlastním nebo cizím serveru. 

Když si SSL certifikát pořídíte jako součást hostingu, tak ve většině případů nastavení vůbec řešit nemusíte – poskytovatel vám SSL certifikát aktivuje. Pokud by to ale přeci jen bylo z nějakého důvodu potřeba, tak aktivaci zvládnete rychle. Poskytovatel vám vygeneruje klíče, které nahrajete do administrace svého webu. Obvykle mají formu textových souborů, které otevřete a jejich obsah zkopírujete do patřičných kolonek. 

TIP: Každý SSL certifikát má omezenou platnost, vždy maximálně rok a 1 měsíc. Máte-li certifikát od poskytovatele hostingu, měl by vám ho obnovit automaticky. Pokud certifikát nastavujete ručně, nezapomeňte klíče včas vyměnit.

Pořiďte si SSL certifikát od ověřeného poskytovatele

Když si pořídíte doménu s hostingem u nás, dostanete k ní zdarma SSL certifikát Let’s Encrypt. Automaticky vám ho zprovozníme a každý rok obnovíme jeho platnost. A pokud máte zájem o SSL certifikát bez hostingu, rádi ho pro vás zařídíme.
SSL certifikáty pro naše klienty zajišťuje společnost Sectigo, která patří mezi světové lídry v SSL certifikaci. Na trhu působí už 25 let a vydali více než miliardu certifikátů po celém světě. A pokud by certifikát přeci jen někdo prolomil, chrání vás pojistka ve výši 10 000 USD.