Jak vytvořit web krok za krokem
Chcete mít vlastní stránky, ale nevíte, jak na ně? Dnes už je to naštěstí hračka. Webové stránky si snadno založíte i sami, a to když nevíte zhola nic o programování. Poradíme vám, jak vytvořit web od první myšlenky až po výběr toho nejlepšího řešení.
1. Nejprve vše pečlivě promyslete
Než se pustíte do registrace domény a začnete si objednávat webhosting nebo další služby, měli byste si udělat pečlivou offline přípravu. Sedněte ke klávesnici, nebo vezměte do ruky tužku, a sepište si svoje představy a přání. Dejte si klidně na čas, důkladná příprava je důležitá a může vám později ušetřit spoustu času i peněz. Zamyslete se například nad těmito otázkami:
- Jaký obsah chcete na webu mít? (texty, obrázky, videa)
- Jaký je hlavní cíl webu? (např. prezentace produktů, blog, e-shop)
- Kdo je vaše cílová skupina?
Projďete si náš checklist pro tvorbu webu. Ujasníte si tak, co vlastně chcete, a nenecháte se později ovlivnit extra nabídkou služeb, které momentálně ani nepotřebujete.
2. Rozhodněte se, jestli potřebujete webdesignera, nebo to zvládnete sami
Pokud chcete mít hodně komplexní, propracovaný web s atypickými prvky, měli byste se obrátit raději na webdesignera, který pro vás navrhne optimální řešení. Jen se připravte na faktury v řádech desetitisíců až statisíců.
Pokud ale máte malý nebo středně velký podnik, zvládnete si vytvořit web i sami v jednoduché online administraci. Navíc tak máte své stránky neustále pod kontrolou a vše si můžete spravovat sami, kdykoli je třeba. Pro webové začátky je perfektní služba Website Builder, která nevyžaduje žádné předchozí zkušenosti s tvorbou webu.
Snadno zvládnete sami vytvořit například:
- Blog – sdílejte své zkušenosti nebo odborné rady.
- Portfolio – ukažte své projekty klientům.
- Jednoduchý e-shop – ideální pro pár produktů.
- Prezentace firmy – představte své služby a kontaktujte zákazníky.
TIP: Váháte ještě, jestli si raději nepořídit stránky u poskytovatele, kde za ně nebudete platit vůbec nic? Přečtěte si náš článek Proč (ne)mít web zdarma.
3. Objednejte si vhodné řešení a pusťte se do tvoření
Až si ujasníte svá očekávání a stanovíte, co vlastně na webu chcete mít, můžete rovnou přejít k výběru vhodného řešení. Zajímejte se především o tyto charakteristiky:
- Rozsah – říká, kolik stránek může váš web mít.
- Prostor pro webové stránky – zajímá vás, hlavně když chcete mít web plný fotografií a videí.
- Prostor pro e-maily – pokud nechcete mí vlastní e-mailovou adresu, nemusíte tento parametr vůbec řešit.
- Zákaznická podpora – ideálně by měla být k dispozici nonstop.
- Responzivita webu – pokud jsou šablony responzivní, znamená to, že se budou dobře zobrazovat i na mobilních zařízeních.
- Bezpečnost: SSL certifikát je dnes nutností nejen pro důvěryhodnost, ale i pro SEO.
- Možnost škálování: Pokud váš web časem poroste, bude hosting schopen zvládnout vyšší návštěvnost?
- Integrace: Umožňuje hosting snadné připojení dalších nástrojů, jako jsou analytika, platební brány nebo chatovací widgety?“
TIP: Mít responzivní web je dnes už nutnost. Neustále narůstá množství přístupů na internet prostřednictvím mobilních telefonů a vyhledávače vám za to také dají body navíc.
Až si webové stránky objednáte a přijde vám potvrzení, můžete se rovnou pustit do tvoření. Většina systémů je dnes krásně intuitivních, takže si správu webu velmi rychle osvojíte. A kdybyste potřebovali přeci jen s čímkoli pomoci, obraťte se na naše centrum nápovědy.